Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Atrakcje turystyczne na Mazurach - Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych

Mamerki - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych

Mamerki to świetnie zachowana, pochodząca z II Wojny Światowej kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Jedyna, której Niemcy nie zdążyli wysadzić w powietrze w 1945 r. Znajduje się nad Jeziorem Mamry, w odległości zaledwie 18 km od kwatery głównej Hitlera w Gierłoży.

Samowystarczalne miasteczko składało się z ok. 250 obiektów. Było tu nawet kino, stajnie, szpital i kasyno. Na obszarze kwatery znajduje się 30 żelbetonowych schronów. Z zewnątrz schrony maskowane były trawą morską umacnianą betonem. Do dziś doskonale wtapiają się w las.

Największy z bunkrów ma ściany i stropy o grubości 7 metrów! W Wilczym Szańcu w podobnym schronie mieszkał Hitler. Tutejszy bunkier turyści mogą zwiedzać wewnątrz, a także wejść na dach, na którym zbudowana została wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na jezioro Mamry.
Kwatera Mamerki podobnie jak Wilczy Szaniec została podzielona na III strefy: I strefa – Quelle (Źródło), II strefa – Fritz (Fryderyk) i III strefa – Brigitten Stadt (Miasto Brygidy). Analogicznie wytyczono trzy trasy zwiedzania po każdej ze stref.

W najaktywniejszym okresie działania Mamerek pracowało tu ok. 1500 ludzi. W kwaterze przebywało 40 wysokich rangą oficerów Werhmachtu. Z wizytą był także Hitler z Mussolinim.

Obiekt można zwiedzać przez cały rok, ale pewne miejsca, jak choćby wnętrze największego bunkra dostępne są jedynie w sezonie od 1 maja do 30 października.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury