Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Atrakcje turystyczne na Mazurach - Zbór Mennonicki w Jeziorze

Zbór Mennonicki w Jeziorze

Jest to budowla w stylu neogotyckim, pamiątka po holenderskich osadnikach, którzy przybyli na Żuławy w XVI wieku. Budynek zboru został wzniesiony pod koniec XIX w., choć zbór oficjalnie zaczął działać w Jeziorze na początku XVIII wieku. Wcześniej holenderscy mennonici nie mogli budować kościołów ani cmentarzy. Nabożeństwa odbywały się w domach, natomiast zmarłych chowano na cmentarzach katolickich i luterańskich. Ciekawostką jest fakt, że budynki zborów mennonickich nie posiadały wież z uwagi na skromność członków tej sekty.

Obecnie zbór mennonicki niszczeje, nie będąc zagospodarowanym przez nikogo. Jest to jeden z dwóch zachowanych tego typu budynków na Żuławach. Drugi znajduje się w pobliskim Rozgarcie.


Po osadnikach holenderskich pozostał jeszcze w Jeziorze ślad w postaci kilku zachowanych zagród z typowym dla nich układem, w którym domy połączone są w jeden ciąg komunikacyjny z budynkami gospodarczymi.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury