Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Jezioro Dobskie

Jezioro Dobskie wchodzi w skład rozległego akwenu Mamry. Powierzchnia jeziora Dobskiego to ok. 56 km2.  Wody jeziora objęte są strefą ciszy. Nie można po nich pływać na łodziach motorowych.

Na jeziorze znajdują się 4 zalesione wyspy: Lipka, Wyspa Heleny, Wysoki Ostrów i Gilma. Wysoki Ostrów jest lęgowiskiem czapli i kormorana. Utworzono tu rezerwat, a więc wstęp na wyspę jest wzbroniony. I niewielu jest śmiałków, którzy ten zakaz łamią. Skutecznie odstrasza niezbyt miły zapach, który przywiewa wiatr od strony wyspy. W wyniku działania toksyn pochodzących z odchodów kormoranów wyspa jest pozbawiona roślinności i przedstawia osobliwy widok. Z daleka można dostrzec drzewa zupełnie pozbawione liści i czarne ptaszyska latające wokół nich.

Z inną wyspą jeziora Dobskiego - Gilmą łączy się historia plemienia Galindów, którzy mieli na niej swoje grodzisko ze Świętym Gajem, czyli miejscem odprawiania pogańskich rytuałów i czczenia pogańskich bogów. Krzyżacy podbili jednak i ten skrawek ziemi i na miejscu dawnej osady pruskiej postawili mały zamek. Niestety, nie przetrwał do dziś. Podobno na wyspie znajduje się także miejsce o szczególnych właściwościach radiacyjnych tzw. czakram.

Miejscowości nad jeziorem to: Doba, Fuleda, Dziewiszewo, Pilwa, Jerzykowo, Radzieje, Łabapa.


Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury