Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Mazurskie jeziora i rzeki - Mamry - największe mazurskie jezioro

Mamry - największe mazurskie jezioro

Mamry to największe mazurskie jezioro, drugie co do wielkości w Polsce, o powierzchni 104 km2. Jezioro Mamry składa się z sześciu połączonych ze sobą jezior: Mamry Właściwe (Północne), Kirsajty, Kisajno, Dobskie, Darglin i Święcajty.

Dawniej były to odrębne jeziora połączone za sobą strumykami, ale poziom wody w XVI wieku podniósł się i w wyniku tego powstało jedno rozległe jezioro Mamry. Niektóre źródła uznają również za oddzielne jeziora zatoki na Mamrach np. Przystań czy Małe Mamerki.

Z jeziora wypływa rzeka Węgorapa. Na Mamrach znajdują się 33 wyspy, w tym największa wyspa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - Upałty. Ma powierzchnię 77 ha. Gniazdują na niej liczne gatunki ptaków wodnych i śpiewających. Z tego względu wyspę objęto ochroną rezerwatową. Mimo to jest dostępna dla żeglarzy i turystów.

Mamry Właściwe są najdalej wysuniętym na północ jeziorem mazurskim. Jego wody zostały zaliczone do I klasy czystości. Przez jezioro Mamry wiedzie szlak żeglugowy z Węgorzewa przez Giżycko, Mikołajki do Pisza i Rucianego-Nidy. Rejs statkiem na tej trasie sprawi każdemu dużą przyjemność Na brzegach jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz wypożyczalnie sprzętu. Pełno tu również kąpielisk, zarówno dzikich, jak i publicznych.

Jezioro Mamry jest też ciekawym akwenem dla nurków. W jego północnej części znajduje sie celowo zatopiony wrak starego jachtu “Arabeli”. Ciekawscy mogą go penetrować. Ze względu na dużą głębokość, na której leży – 33 metry, decydują się na to jedynie bardzo doświadczeni adepci nurkowania. Dla tych mniej doświadczonych utworzono na jeziorze Przystań podwodny tor przeszkód.

Miejscowości położone nad jeziorem Mamry to: Węgorzewo, Przystań i Pniewo.


Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury