Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Rzeka Łyna

Rzeka Łyna jest najdłuższą rzeką w województwie warmińsko-mazurskim. Położone są nad nią m.in. Olsztyn, Dobre Miasto, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński. Swój bieg rzeka  kończy w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, gdzie wpływa do rzeki Pregoły.

W Polsce woda z Łyny napędza 5 elektrowni wodnych. 

Rzeka jest bardzo ciekawym szlakiem spływów kajakowych. Pokonując jej poszczególne odcinki, zmienia się stopień trudności. Łyna na wysokości między Jeziorem Ustrych a wsią Ruś przechodzi nawet w rzekę górską.

Najpiękniejsze miejsca znajdują się w okolicach miejscowości Ardapy. Są to skaliste brzegi, zwane “skałkami”. Na całej długości spływu możemy napawać się malowniczymi krajobrazami. Pokonywanie licznych przeszkód na trasie w postaci głazów i powalonych drzew urozmaici nam całą wyprawę.

U źródeł rzeki utworzono rezerwat “Źródła Rzeki Łyny”. Początek Łynie daje kilka strumieni. Woda ze źródeł wymywa piaski, które przenoszone są w dół wąwozu po nieprzepuszczalnych iłach. Powoduje to ciągłe cofanie się źródeł Łyny. Teren rezerwatu jest bardzo malowniczy. Wybierając się na spacer żółtym szlakiem trafimy do starego młyna z jeziorkiem i pomostów znajdujących się w jarach nad źródłami.

Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury