Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Miejscowości na Mazurach - Bartoszyce - osobliwa mieszanka kulturowa

Bartoszyce - osobliwa mieszanka kulturowa

Bartoszyce leżą w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, zaledwie 17 km od granicy z obwodem kaliningradzkim. Począwszy od XIII wieku wielokrotnie zmieniały przynależność państwową, aby ostatecznie w 1945 roku znaleźć się w granicach Polski.

W XIII w. miasto należało do jednego z plemion pruskich Bartów, od XIV w. znajdowało się we władaniu Państwa Zakonu Krzyżackiego. Potem było jeszcze w granicach Księstwa Pruskiego (XVI w.) i Prus Wschodnich (XVIII w.).

W wyniku tych wszystkich zdarzeń historycznych, Bartoszyce są dziś miastem wielokulturowym. Po wcieleniu ich do państwa polskiego przesiedlono na te tereny ludność z Polski Centralnej, Kresów, a także Ukraińców w ramach akcji “Wisła”. Pozostała tu także część rdzennej ludności niemieckiej. W wyniku tego przemieszania różnych narodowości powstała osobliwa mieszanka kulturowa.

Miejsca i zabytki, których nie można ominąć będąc w Bartoszycach to: Stare Miasto z zabytkowym układem urbanistycznym, Spichlerze (w jednym z nich znajduje się doskonała restauracja, w której można posilić się przysmakami kuchni polskiej z wpływami kresowymi), Brama Lidzbarska z ok. 1468 r., liczne kościoły m.in. Św. Jana Chrzciciela czy Św. Brunona oraz “Kamienne Baby” - Gustebalda i Bartek, czyli prymitywne kamienne posągi, których powstanie datuje się nawet na I tysiąclecie naszej ery. Koniecznie trzeba też odbyć spacer po Parku Elizabeth u podnóża Góry Zamkowej.

Świetną propozycją na spędzenie czasu dla aktywnych będzie spływ kajakowy rzeką Łyną, podczas którego można podziwiać piękne krajobrazy i pokonywać przeszkody znajdujące się na drodze w postaci powalonych drzew i głazów. Dla mniej aktywnych pozostaje łowienie ryb w tej pięknej i czystej rzece.

Bartoszyce są miastem, w których odbywa się wiele imprez kulturalnych. Na wymienienie na pewno zasługuje Międzynarodowy Bart Pop Folk Festiwal, którego celem jest propagowanie muzyki folkowej oraz pop.


Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury