Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Miejscowości na Mazurach - Górowo Iławieckie

Górowo Iławieckie

Górowo Iławieckie, podobnie jak inne miasta na Warmii, jest starym miastem. Jego powstanie datuje się na XIV w. Bardzo dobrze zachowała się z tych czasów zabudowa starego miasta, z którym łagodnie obeszły się konflikty wojenne wstrząsające tym obszarem na przestrzeni wieków.

Na największą uwagę zasługuje ratusz, w którym od 600 lat nieprzerwanie mają siedzibę władze miejskie. Oczywiście, był on kilkakrotnie przebudowywany, ale trwa niezmiennie w centralnym punkcie urokliwego starego rynku.
W jedną ze ścian ratusza wbudowano tablicę upamiętniającą spalenie na stosie kobiety oskarżonej o czary. Kolejną osobliwością jest zegar na wieży ratuszowej. Od XVIII w. nieprzerwanie odmierza czas mieszkańcom Górowa, wybijając pełne godziny.

A jeśli chodzi o samych mieszkańców, połowę z nich stanowią Ukraińcy przesiedleni na te tereny w ramach akcji “Wisła”. Jest to prężnie działający ośrodek mniejszości ukraińskiej. Greckokatoliccy Ukraińcy mają tu swój kościół – cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Najpiękniejsza w mieście gotycka świątynia była pierwotnie kościołem katolickim, potem ewangelickim, a ostatecznie w 1980 r. przeszła w ręce prawosławnych Górowian.
W mieście działa również Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. W tej nowoczesnej szkole uczy się ukraińska młodzież z różnych regionów Polski.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:

Muzeum Gazownictwa w Górowie Iławieckim  

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury