Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Miejscowości na Mazurach - Janów - mityczne miasto Truso

Janów - mityczne miasto Truso

Wieś Janów leży nad Jeziorem Druzno i słynie przede wszystkim z odkrycia w jej pobliżu pozostałości mitycznego miasta Truso. O samym mieście dowiadujemy się z relacji Wulfstana – żeglarza, który przybył do legendarnego Truso z Danii w 890 roku.

Przez wiele lat historykom sprawiała trudność lokalizacja wczesnośredniowiecznej osady. Odkrycie pozostałości po niej w 1982 r. i dalsze badania oraz prace wykopaliskowe na jej terenie rozwiały w sposób znaczący wątpliwości naukowców co do jej usytuowania. Zgadza się bowiem lokalizacja i okres istnienia miasta z tymi przedstawionymi przez Wulfstana.

Truso było dużą osadą rzemieślniczo-handlową, którą założyli przybysze ze Skandynawii. Przez miasto przebiegała fosa, która dzieliła miasto na dwie dzielnice: rzemieślniczą i portową. Taki plan miasta przywodzi na myśl inne miasta Wikingów w Skandynawii.

Wystawę sporządzoną z rzeczy pochodzących z wykopalisk oglądać można w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Wśród eksponatów zobaczymy: fragmenty narzędzi, monety, ozdoby z bursztynu. Wygląd Truso przedstawiają rekonstrukcyjne rysunki.


Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury