Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Reszel

Niewielkie miasto na Warmii, którego historia sięga XIII wieku. Reszel jest tak wiekowym miastem Warmii i Mazur jak Lidzbark Warmiński i Olsztyn. Wszystkim prawa miejskie zostały nadane na przełomie XIII/XIV wieku.

Z XIV wieku pochodzi jeden z ważniejszych zabytków Reszla, czyli zamek biskupów warmińskich. Jest to utrzymana w bardzo dobrym stanie budowla z czerwonej cegły, z dachem krytym czerwoną dachówką. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na stare miasto wybudowane na planie prostokąta. Jest to typowa średniowieczna zabudowa. Dziś w zamku mieści się hotel i galeria sztuki współczesnej.

Warto udać się na spacer po zabytkowych uliczkach Starego Miasta. Na naszej drodze znajdą się gotycki kościół św. Piotra i Pawła, barokowy kościół Św. Krzyża, ratusz i wiele zabytkowych kamieniczek. Budynek plebanii, który również będziemy mijać po drodze, jest jednym z najstarszych budynków mieszkalnych na Warmii i Mazurach.

Przez Reszel przepływa rzeczka Sajna, która tworzy tu głęboki, zielony jar. Brzegi owego jaru połączone są ze sobą dwoma gotyckimi mostami: Niskim i Wysokim, z których drugi zaliczany jest do najstarszych mostów w Polsce.

Z miejsc o ciekawej historii mamy jeszcze w Reszlu wzgórze nieopodal miasta. Do 1811 r. dokonywano tu publicznych egzekucji i było to prawdopodobnie najstarsze takie miejsce w tej części Europy. Najsłynniejsza egzekucja to spalenie na stosie Barbary Zdunk – kobiety oskarżonej o czary.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury