Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Miejscowości na Mazurach - Srokowo - podróż w czasie do XIX wieku

Srokowo - podróż w czasie do XIX wieku

Jeśli ktoś chce się przenieść kilka wieków wstecz i poczuć klimat XIX-wiecznego miasteczka, powinien odwiedzić Srokowo. To właśnie z tego okresu pochodzą kamieniczki okalające rynek. Sama miejscowość jest znacznie starsza (XIV w.).

Srokowo leży nieopodal jezior: Mamry i Rydzówki. Przepływa przez nie rzeka Omet (dopływ Łyny). Jest to więc bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym położenie.

Srokowo zostało bardzo zniszczone podczas ostatnich dwóch wojen i już nigdy do końca nie przywrócono mu dawnego wyglądu. Miasteczko sprzed konfliktów wojennych było dwukrotnie większe. Po wcieleniu do Polski w 1945 r. Srokowo zostało sklasyfikowane jako wieś.

Z dawnej zabudowy, poza wspomnianymi kamieniczkami, pozostał barokowy ratusz stojący na środku rynku, a obok niego spichlerz z muru pruskiego z XVIII wieku. Jest tu także kościół gotycki p.w. Krzyża Świętego z zachowanym ołtarzem głównym z pocz. XIX w. i organami z XVIII w.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:

Wieża Bismarcka na Diablej Górze k/Srokowa  

  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury