Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA MAZURACH

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Nad Zalewem Wiślanym, Mazury Zachodnie, Puszcza Nidzka, Warmia, Kraina Tysiąca Jezior, Mazury Garbate, Suwalszczyzna Nad Zalewem Wiślanym Warmia Mazury Zachodnie Puszcza Nidzka Kraina Tysiąca Jezior Mazury Garbate Suwalszczyzna
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

CZARTER JACHTÓW  

Strona Główna » Miejscowości na Mazurach - Sztynort - znany port żeglarski

Sztynort - znany port żeglarski

Sztynort jest miejscowością położoną na szlaku Wielkich Mazurskich Jezior. Półwysep, na którym leży, otaczają trzy jeziora: Dargin, Kirsajty i Mamry. Sztynort jest znanym mazurskim portem żeglarskim.

Swoją sławę wśród żeglarzy zawdzięcza, zarówno swojemu położeniu, jak i jednej z najsłynniejszych tawern - Zęzy, w której wieczorami rozbrzmiewają szanty wyśpiewywane gardłami żeglarzy, którzy przybili na noc do sztynorckiego portu.

Poza wymienionymi już wcześniej jeziorami należy wspomnieć jeszcze o Jeziorze Sztynorckim. Zasługuje ono jedynie na niewielką wzmiankę, gdyż samo jest niewielkie, a jego wody są bardzo zanieczyszczone. Służy żeglarzom jedynie jako przystań. Jest połączone Kanałem Sztynorckim z jeziorem Dargin.

W Sztynorcie na uwagę zasługuje Pałac Lehndorfów. Lehndorfowie to jeden z najstarszych i najzamożniejszych rodów szlacheckich w Prusach Wschodnich. Czasy świetności pałac ma już dawno za sobą, ale i tak warto go obejrzeć, a zwłaszcza odbyć spacer po niegdyś wspaniałym parku. Przechadzka aleją wysadzoną po obu stronach  wiekowymi bukami, lipami i grabami na pewno sprawi dużą przyjemność.
Swój ostateczny kształt pałac uzyskał w latach 1860-1890. Ostatni rodowy właściciel - Heinrich von Lehndorff, został zabity w 1944 roku za udział w spisku na życie Hitlera.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"

Artykuły o podobnej tematyce:


  © 2009-2013 SloneczneMazury.pl
Słoneczne Mazury